03 Nisan 2015

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMANIN GEREKLİLİĞİ

Yaz mevsiminin gelmesiyle güneş gözlükleri temel kullandığımız araçlardan birisi haline gelmektedir. Güneş içindeki UV (ultraviyole) ışınların gözlerimiz için oldukça zararlı etkileri bulunmaktadır. UV ışınlarına maruz kalma katarakt gelişimine neden olabildiği gibi retina denilen gözün arka sinir tabakasında da bir takım hasarlara neden olmaktadır. Özellikle mavi dalga boyundaki ışınların gözün arka retina tabakasına ulaşımı makula (sarı nokta)denilen görme merkezimizde hasara ve görmede azalmaya neden olmaktadır. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanımı ve gözü zararlı UV ışınlarından korumak büyük önem taşımaktadır.

 

Özellikle piyasada satılan ve UV süzme fonksiyonu bulunmayan güneş gözlüklerinin yarar yerine zararları bulunmaktadır. Çünkü bu gözlükler ile göz bebekleri yarattıkları karanlık ortamda daha da büyümekte ve süzülmeyen UV ışınlarının gözün arka tabakasına ulaşması kolaylaşmaktadır. Bu nedenle çevrede satılan bu gözlükler kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

Güneş gözlükleri mutlaka gözlükçülerden alınarak UV blok özelliği kontrol edilmelidir. Genellikle güneş gözlüklerinin sap kısımlarında UV blok özelliği taşıdığı yazılıdır. Güneş gözlüğünün camları olabildiğince büyük olmalı ve özellikle yandan girebilecek ışınlara karşı da korumalı olmalıdır. Sık sorulan sorulardan biri olan camlar hangi renk olmalı konusuna gelince tercih edilecek cam rengi göze en zararlı mavi dalga boylu ışığı süzmede en etkili olan sarı-kahverengi spektrumunda camlar olmalıdır.

 

Op. Dr. Hülya DEVECİ

Göz Hastalıkları Uzmanı


Bu haber : kez izlenmiştir
Bu sayfa : 4343328 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 4858332 kez ziyaret edilmiştir.