KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

Grandmedical Hospital Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, modern obstetri ve jinekolojinin gerektirdiği teknik ve bilgi donanımıyla en kaliteli hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

 

Hastanemizde kadın hastalıklarının tetkik, tedavisi ve doğum ile ilgili her türlü müdahalenin yapılabilmesi için gereken tüm imkânlar mevcuttur. Bayanların ergenlik, gebelik ve menopoz gibi farklı dönemlerinde ortaya çıkan değişimleri, bu değişimlere yönelik sorunları anlamaları ve sorunların çözümüne ilişkin de bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır.

 

Hastanemizde, kadın hastalıkları (jinekolojik) muayenesi, adolesan çağ ve genç kızlarda jinekolojik sorunlar, menopoz tanı, takip ve tedavileri, kanser tarama testleri, renkli doppler ultrasonografi, rahim ağzı yaralarının tetkik ve tedavisi, aile planlaması (doğum kontrol yöntemleri) konusunda danışmanlık, rahim içi araç (spiral) takılması ve çıkarılması, implanon takılması (kolda deri altına yerleştirilen doğum kontrol yöntemi) ve çıkarılması, infertilite (kısırlık) tetkikleri (hormon profili, spermiogram), ovulasyon (yumurtlama) indüksiyonu, kanal tıkanıklığının teşhisinde, intrauterin inseminasyon (aşılama)

 

KADIN DOĞUM BÖLÜMÜNDE VERİLEN DİĞER HİZMETLER

Prekonsepsiyonel (gebelik öncesi) danışmanlık - Gebelik takipleri ve ilgili tüm tetkikler - Transvajinal ve/veya abdominal ultrasonografi ile 5 haftalıktan itibaren gebeliğin saptanması ve           gelişmesinin incelenmesi - Kan uyuşmazlığının tespiti - Gebelik döneminde smear alınması - Gebelik dönemi aşılarının yapılması - 11-14 gebelik haftaları arasında ikili test ve ultrasonografik fetal ense kalınlığı ölçümü - 16-18 gebelik haftaları arasında üçlü test    - Doğumsal anomalilerin saptanması için ultrasonografik fetal tarama - 4 boyutlu ultrasonografi - Şeker yükleme testi - Gebelik süresinde anne adayına beslenme, fiziksel ve ruhsal olarak gebeliğe uyum sağlama ve doğuma hazırlanma gibi destekleyici hizmetlerin verilmesi - Renkli Doppler ultrasonografi - NST (nonstres test) ile fetal kalp atışlarının izlenmesi - Yüksek riskli gebeliklerin izlemi - Amniosentez - Doğum sonrası muayene ve anne eğitim programı - Normal doğum - Ağrısız normal doğum (epidural/spinal)      - Sezaryen (genel anestezi altında/ epidural/ spinal) - Bebekler için kuvöz bakımı - Yenidoğan bebeğin doğar doğmaz çocuk hekimince muayenesi, fenilketonüri taraması, hepatit B aşısı - Endoskopik cerrahi (laparoskopi, histeroskopi) - Lokal veya genel anestezi altında endometrial küretaj ve biopsiler - Jinekolojik operasyonlar

 

4 Boyutlu Ultrasonografi

Bugün için dört boyutlu ultrasonografi geleneksel iki boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra bünyesinde hem renkli doppler hem de üç boyut özelliğini birlikte barındırmaktadır. Dört boyut ile kastedilen ise gerçek zamanlamadır. Anne baba adaylarının doğmamış bebeklerini ekranda görmeleri bazı psikologlara göre anne-baba ve bebek arasında doğumdan sonra kurulacak olan bağın daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bebeklerini önceden gören anne adaylarının hamileliklerinin geri kalan kısmını daha rahat geçirdikleri de gözlenmiştir.

 

Laparoskopi

Laparoskopi işlemi günümüzde kısırlık tanı ve tedavisinde, endometriozis tanı ve tedavisinde, dış gebelik, rahim çevresindeki yapışıklıkların giderilmesi, yumurtalık kistlerinin, uterus myomlarının tedavisinde, tüp ligasyonunda, kronik kasık ağrısı gibi birçok hastalığın tanı ve tedavisinde yaygın olarak kullanım alanı bulmaktadır. Özel kamera sistemleri ile karın içine göbek bölgesinden ve iç çamaşırı çizgisi altında kalan bölgelerden yarım santimetrelik kesiler yapılarak girilmekte ve bütün cerrahi işlem, özel donanımlı bir video sistemi ile yapılmaktadır. Hastaların çok büyük bir kısmı aynı gün içinde, işlemden 2–3 saat sonra taburcu edilmekte ve 6–8 saat sonra sıvı gıdalarla başlanacak şekilde yemek yenilmesine izin verilmektedir. Kozmetik olarak da laparoskopik yöntemler açık yapılan cerrahi işlemlere göre daha üstündür.

 

Histeroskopi

Histeroskopi, laparoskopi gibi fakat daha ince kamera sistemleri ile rahim ağzının, uterus (rahim) içinin ve tüp ağızlarının incelenmesi işlemidir. Böylece rahim içinde anormal kanamaya ve düşüğe neden olan veya gebelik gelişimine engel olabilecek sorunlar saptanabilir ve giderilebilir.

 

Histeroskopi ile yapılan işlemler şunlardır:

Rahim içini gözetlemek için tanı amaçlı kullanılması

Rahim içi duvarından görerek biopsi yapılması       

Rahim içinden kanamaya neden olan polip ve myomların çıkartılması

Rahim içinde bulunan ve rahmi ikiye bölerek hacminin azalmasına neden olan gebelik duvarlarının ortadan kaldırılması

Rahim içi yapışıklıkların giderilmesi

 

Histeroskopi işleminin adet kanamasının başladığı ilk gün 1. gün kabul edildiğinde 6 ile 12. gün arası yapılması uygundur. Ofis histeroskopisi işlemleri kapsamında kısırlık, adet düzensizlikleri, rahim kanalı ve rahim içi bezi hastalıklarının tanı ve tedavileri eş zamanlı yapılabilmektedir.

 

Kolposkopi

Özellikle rahim ağzı (serviks) kanseri ve öncü lezyonlarının tanısında kullanılan bir yöntemdir. Smear sonucu pozitif veya şüpheli olan kişilerde uygulanan bir tanı yöntemidir. Kolposkop denilen ve gözlenen alanı büyütmeye yarayan bir çeşit mikroskop ile hastalıklı alan belirlenir. Kolposkop doğru yerden biyopsi alınmasını sağlar ve tanıdaki yanılmaları en aza indirir. Biyopsi sonucuna göre tedavi süreci planlanır.

Bu sayfa : 4343408 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 4858412 kez ziyaret edilmiştir.