30 Mart 2015

KALP HASTALIKLARI

Kardiyoloji uzmanı Uzm. Dr. Ferhat Özyurtlu, Türkiye’de toplam 3,5 milyon kalp hastası olduğunu ve bu sayının her geçen gün yıl 120 bin arttığını belirterek gerçekleşen ölümlerin %43’ünün kalp kökenli olduğuna dikkat çekti. Diğer Avrupa ülkelerine göre ülkemizde kalp krizi olma olasılığının üç, dört kat fazla olduğunu belirten Özyurtlu, Türkiye’de her 100 bin erkeğin 760’ı ve her 100 bin kadından 380’inin kalp krizi nedeniyle öldüğü bilgisini verdi.

 

GÖĞÜS ÇEVRESİ VE ÇENE AĞRISINA DİKKAT!

Kalp krizinin oluşumu ve kalp krizini tetikleyen nedenler hakkında da ayrıntılı bilgi veren Uzm. Dr. Özyurtlu, “Kalp damar hastalığı, damarların kısmen ya da tamamen tıkanması sonucunda oluşur. Kalp yeteri kadar beslenemez ve oksijensiz kalır. Bu yüzden kalp hastalığının en önemli belirtisi göğüs ağrılarıdır. Göğüs kafesi ve çevresinin ağrımasının yanı sıra, çene ve sol omuz ve kol içi de ağrıma yapabilir.

Kalp damarları çocukluktan itibaren yağlanmaya başlar ve zamanla tıkanma yapar. Yağ birikimleri de plakları oluşturur. Plaklar büyür ve damarları daraltır. Kalp damar hastalığı olan birinde belirli belirtiler baş gösterir. Örneğin; genel hal bozukluğu, sıkıntı ve stres, ölüm korkusuna bağlı saldırganlık hali, bulantı, kusma ve terleme meydana gelir. Özellikle soğuk hava kalp krizini tetikler. Fazla efor harcama da kalp krizine neden olabilir. 1960’lı yılların ardından gelişen teknoloji ile kalp damar hastalıklarının tedavisinde de gelişme sağlanmıştır.  70’lerin ardından sigara ile mücadelede kalp hastalıklarını azaltan sebepler arasındadır. Sonrasında ilaç tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile bir iyileşme sağlanmıştır.” dedi. 

 

ASLA SİGARA KULLANILMAMALI!

Kalp ve damar hastalıklarından uzak kalmak için kişinin kesinlikle sigara kullanmaması gerektiğini belirten Özyurtlu, “Şeker hastalığının kontrolü, tansiyon kontrolü, beslenmeye özen gösterme, kolesterol takibinin yapılması, egzersiz yapmak ve kiloyu dengede tutmak kalp krizi riskini azaltan nedenler arasındadır.” bilgisini verdi. Erkeklerde 45 yaş ve kadınlarda 55 yaş üzerinde daha sık kalp hastalıklarına rastlandığını belirten Uzm. Dr. Özyurtlu, “Daha önceden kalp krizi geçirmiş hastalar, by-pass ameliyatı ve balon, stent uygulanmış hastalar, ailesinde erken koroner hastalığı bulunanlar, şeker hastaları, hipertansiyon hastaları, sigara ve fazla kilo kalp krizini önemli derecede tetikleyen nedenler arasındadır.” dedi. Kalp krizi geçiren hastaların mutlaka sonrasında kan sulandırıcı tedavi alması gerektiği bilgisini de veren Özyurtlu, zamanında tedavi olunmaması halinde 3’te 1 oranında ölüm riski olduğunu ve ölümlerin yarısının ilk bir saat içinde meydana geldiğini söyledi.


Bu haber : kez izlenmiştir
Bu sayfa : 4307835 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 4822813 kez ziyaret edilmiştir.